Microsites

Microsites

Päätuotelinjat

GERW

Jatkoslevy

GERW-jatkoslevyn avulla voidaan palkin jatkosliitoksessa siirtää sekä aksiaali- että poikittaissuuntaista kuormitusta. Jatkoslevykiinnikkeitä käytetään maatalous- tai teollisuusrakennuksissa, joissa on suuri runkosyvyys ja/tai suuri kattokaltevuus.

Käytettäessä GERW-jatkoslevykiinnikkeitä ja vähimmäiskiinnitystä normaalivoima voidaan siirtää kattorakenteen sekundääripalkkien avulla. Tällöin usein riittää yhden tuulijäykisteen käyttäminen.

CE-merkitty
CE-merkitty
Tekninen hyväksyntä
Tekninen hyväksyntä
Käyttöluokka 2
Käyttöluokka 2
Indoor
Indoor
EPD
EPD
Electrogalvanized steel 20 µm
Electrogalvanized steel 20 µm

Tuotteen yksityiskohdat

Kuvat

Gerber assembly

Ominaisuudet

Materiaali

  • Teräslaatu:
    Kuumasinkitty teräs S250GD + Z275 EN 10346 mukaan
  • Korroosiosuoja:
    275 g/m² molemmin puolin - vastaa noin 20 μm:n sinkkikerrosta

GERW120, GERW140 ja GERW160 on saatavilla ZPRO800 pinnoite, jossa sinkkikerroksen paksuus 55 μm. Kiinnikettä suositellaan käytettäväksi korroosiolle alttiissa ympäristössä, esimerkiksi maatalousrakennuksissa

Hyödyt

  • Asentamalla jatkoslevy päittäisliitokseen voidaan pienentää palkkien dimensioita

Sovellus

Liitos

  • puu-puuliitos

Käyttökohteet

  • Käytetään katon sekundääripalkkien jatkoksissa

Tekniset tiedot

Mitat

Mitat

ViiteMitat
MuuMitat ja ominaisarvot[mm]Reiät, sivu A
Pakkaussisältö: pareja / laatikkoPaino[kg]A[mm]B[mm]C[mm]Paksuus[mm]Pyöreä
Naulat / ruuvit
GERW9025.00.499014020210 x ø5
GERW12025.00.8112018020228 x ø5
GERW120Z *25.00.8112018020228 x ø5
GERW14020.00.9214018020234 x ø5
GERW140Z *20.00.9214018020234 x ø5
GERW16020.0116018020240 x ø5
GERW160Z *20.0116018020240 x ø5
GERW18015.01.218018020246 x ø5
GERW20015.01.320018020252 x ø5
GERW22015.01.322018020258 x ø5
GERW24015.01.524018020264 x ø5
GERW26010.01.626018020270 x ø5
GERW3408.02.134018020294 x ø5

* Kuumasinkitty, sinkkikerroksen paksuus 55 µm

HUOM ! TUOTE MYYDÄÄN PAREITTAIN

Kestävyyden ominaisarvot - Täysi kiinnitys

ViiteCantilever capacity
Kestävyyden ominaisarvot Rᵢ,ₖ enimmäiskiinnityksellä / yksi sarja jatkoslevyjä[kN]
LiitoskiinnikkeetR₁,ₖ = R₂,ₖR₃,ₖ
Sivu ACNA4.0x35CNA 4,0x40CNA 4,0x60CNA4.0x35CNA 4,0x40CNA 4,0x60
GERW90204.54.96.44.14.57.4
GERW120561920.726.86.87.412.3
GERW1406826.128.436.78.3914.9
GERW16080343747.89.610.417.3
GERW1809242.546.259.810.911.919.8
GERW20010451.856.372.712.313.422.2
GERW22011661.566.886.413.714.924.7
GERW24012871.577.7100.515.116.427.2
GERW26014081.788.8114.816.517.929.6
GERW340188123.5134.2173.52223.939.6

Kestävyyden ominaisarvot - Osittainen kiinnitys

ViiteCantilever capacity
Kestävyyden ominaisarvot Rᵢ,ₖ vähimmäiskiinnityksellä / yksi sarja jatkoslevyjä[kN]
R₃,ₖLiitoskiinnikkeetR₁,ₖ = R₂,ₖR4,k
CNA4.0x35CNA 4,0x40CNA 4,0x60Sivu ACNA4.0x35CNA 4,0x40CNA 4,0x60CNA4.0x35CNA 4,0x40CNA 4,0x60
GERW902.22.74.5123.43.74.8---
GERW1203.84.65.9369.410.213.126.932.842.4
GERW1404.55.57.14413.714.919.332.84051.7
GERW1605.26.48.35218.42025.938.847.361.2
GERW18067.39.46023.725.833.444.854.670.6
GERW2006.78.210.66829.532.141.450.861.980
GERW2207.59.111.87635.738.850.156.769.289.5
GERW2408.21012.9844245.75962.676.498.8
GERW2608.910.914.19248.85368.568.683.7108.2
GERW3401214.618.912476.483107.392.5112.8145.9

Mitoitus

Yhdistetty kuormitus:

  • ilman aksiaalista kuormitusta:

\left ( \frac{F_{1/2,d}}{R_{1/2,d}} \right )^{2} + \left ( \frac {F_{3,d}} {R_{3,d}} \right )^2 \le 1

  • aksiaalisella kuormituksella:

\left ( \frac{F_{1/2,d}}{R_{1/2,d}} \right )^{1,25} + \left ( \sqrt{\left ( \frac {F_{3,d}} {R_{3,d}} \right )^2 + \left ( \frac {N_{d}}{R_{N,d}} \right )^2} \right)^{1,25} \le 1

Asennus

Asennus

Kiinnittäminen

  • Jatkoslevy asennetaan CNA4,0xℓ-naulauslevynaulojen tai CSA5,0xℓ-ruuvien avulla

Sertifiointi

Suoritustasoilmoitus (DoP)

product.doc.history.show

Eurooppalainen tekninen arviointi (ETA)

product.doc.history.show

Environmental Product Declarations (EPD)

CAD- ja BIM-kirjasto

2D
3D
3D Simplified

ZIP-paketit

Osta verkossa

Contact

Simpson Strong-Tie Ruotsi

Simpson Strong-Tie / Gbo Fastening Systems AB

Bruksvägen 2
59375 Gunnebo
Ruotsi