Microsites

Microsites

Päätuotelinjat

BTALU

Piilopalkkikengät

Piilokenkiä käytetään piiloon jäävissä palkki-puuliitoksissa tai palkki-pilariliitoksissa (BTN tai BTALU). Liitoksen kaltevuuskulma voi olla jopa 45°. Kiinnikkeen korkeuden tulee olla noin 40 mm puutavaraa matalampi. Piilokenkiä BTN90 ja BT4-90 voidaan kuitenkin käyttää, kun puutavaran korkeus on 100 mm.

CE-merkitty
CE-merkitty
Tekninen hyväksyntä
Tekninen hyväksyntä
Käyttöluokka 3
Käyttöluokka 3
Outdoor
Outdoor
Aluminium
Aluminium
Tulipalo
Tulipalo

Tuotteen yksityiskohdat

Ominaisuudet

Materiaali

  • Alumiini EN AW-6082 T6, EN 755 mukaan
  • Paksuus 6 mm

Hyödyt

  • Helppo asentaa
  • Suuri kestävyys
  • Palonkesto jopa 30 minuuttia. Tarvittaessa lisätietoja ota yhteyttä tekniseen tukeen

Sovellus

Liitos

  • Primääripalkki: massiivipuu, liimapuu
  • Sekundääripalkki: massiivipuu, liimapuu

 

Käyttötarkoitus

  • Kantava palkki

Tekniset tiedot

Mitat ja ominaisarvot

Mitat

ViiteMitat
MuuMitat ja ominaisarvot[mm]Reiät HB[mm]
DB nr.Määrä laatikossaPaino[kg]A[mm]B[mm]C[mm]t[mm]Pyöreä
Ø5
BTALU90186248525.00.238610962616
BTALU120182191025.00.311610962620
BTALU160182191725.00.4115610962628
BTALU200186248915.00.5119610962638
BTALU240182192015.00.6123610962644
BTALU300051046121.083000109626-

Reiät on porattava reiän kuvion mukaisesti sisään ETA.

Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-palkkiliitos

Mitat

ViitePalkkikengän kapasiteetti
Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-palkkiliitos - Täysi kiinnitys[kN]
LiitoskiinnikkeetKestävyyden ominaisarvot[kN]
PrimääripalkkiSBR1,k = R2,k
MääräTyyppiMääräTyyppiPuutavaran leveys = teräsvaarnan pituus[mm]
6080100120140160
BTALU9016.0CNA4.0x504.0STD810.811.812.913.713.713.7
BTALU12020.0CNA4.0x503.0STD1217.318.219.420.722.323.9
BTALU16028.0CNA4.0x504.0STD122829.531.233.335.738.2
BTALU20038.0CNA4.0x505.0STD1239.841.944.347.250.453.9
BTALU24044.0CNA4.0x506.0STD1252.254.957.961.765.970.3

Palkin leveyden täytyy olla vähintään sama kuin teräsvaarnan pituuden.

Palkeissa, joiden kulma on β, kantokyvyt on kerrottava kertoimella.

β 0° 15° 30° 45°
kerroin 1.0 0.95 0.9 0.85

Tarvitaan vain liitoksissa, joissa palkissa on alle 7 teräsvaarnaa.

Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-palkkiliitos - R3.k ja R4.k

Mitat

ViitePalkkikengän kapasiteetti
Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-palkkiliitos - Täysi kiinnitys[kN]
LiitoskiinnikkeetKestävyyden ominaisarvot[kN]
PrimääripalkkiSBR₄,ₖ[kN]R3,k
MääräTyyppiMääräTyyppiPuutavaran leveys = teräsvaarnan pituus[mm]
6080100120140160
BTALU9016.0CNA4.0x504.0STD87.81.51.92.32.73.13.6
BTALU12020.0CNA4.0x503.0STD129.82.22.93.54.24.85.6
BTALU16028.0CNA4.0x504.0STD1213.72.93.64.45.36.27
BTALU20038.0CNA4.0x505.0STD1217.63.54.45.46.47.48.4
BTALU24044.0CNA4.0x506.0STD1221.64.25.36.47.48.69.8

Palkin leveyden täytyy olla vähintään sama kuin teräsvaarnan pituuden.

R4,k kantokyvyt koskevat kaiken pituisia teräsvaarnoja.

 

Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-pilariin

Mitat

ViitePalkkikengän kapasiteettiMitat
Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-pilariin - Osittainen kiinnitysMitat HB[mm]
LiitoskiinnikkeetKestävyyden ominaisarvot[kN]Pilariin leveys
PrimääripalkkiSBR1,k = R2,kMinimi[mm]
MääräTyyppiMääräTyyppiPuutavaran leveys = teräsvaarnan pituus[mm]
6080100120140160
BTALU908.0CNA4.0x504.0STD899.910.911.611.611.696
BTALU12012.0CNA4.0x503.0STD1214.715.516.617.919.420.796
BTALU16016.0CNA4.0x504.0STD1223.224.42627.9303296
BTALU20020.0CNA4.0x505.0STD1232.434.136.238.741.243.496
BTALU24024.0CNA4.0x506.0STD1242.144.346.849.752.353.296

Palkin leveyden täytyy olla vähintään sama kuin teräsvaarnan pituuden.

Palkeissa, joiden kulma on β, kantokyvyt on kerrottava kertoimella.

β 0° 15° 30° 45°
kerroin 1.0 0.95 0.9 0.85

Tarvitaan vain liitoksissa, joissa palkissa on alle 7 teräsvaarnaa.

R4,k kantokyvyt koskevat kaiken pituisia teräsvaarnoja.

Tämän taulukon kantokyvyt koskevat myös osittaista naulausta palkkiin.

 

 

Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-pilariin - R3.k ja R4.k

Mitat

ViitePalkkikengän kapasiteettiMitat
Kestävyyden ominaisarvot - Palkki-pilariin - Osittainen kiinnitysMitat HB[mm]
LiitoskiinnikkeetKestävyyden ominaisarvot[kN]Pilariin leveys
PrimääripalkkiSBR₄.ₖ[kN]R3,kMinimi[mm]
MääräTyyppiMääräTyyppiPuutavaran leveys = teräsvaarnan pituus[mm]
6080100120140160
BTALU908.0CNA4.0x504.0STD83.91.51.92.32.72.72.796
BTALU12012.0CNA4.0x503.0STD125.92.22.93.54.24.85.696
BTALU16016.0CNA4.0x504.0STD127.82.93.64.45.36.2796
BTALU20020.0CNA4.0x505.0STD129.83.54.45.46.47.48.496
BTALU24024.0CNA4.0x506.0STD1211.84.25.36.47.48.69.896

Palkin leveyden täytyy olla vähintään sama kuin teräsvaarnan pituuden.

R4,k kantokyvyt koskevat kaiken pituisia teräsvaarnoja.

Asennus

Asennus

Kiinnittäminen

  • Asennettaessa piilokenkä primääripalkkiin tai pilariin käytetään CNA4,0xl-naulauslevynauloja tai CSA5,0xl-ruuveja
  • Sekundääripalkin päätyyn tehdään 7-8 mm leveä lovi. Teräsvaarnoja varten esiporataan Ø8 tai Ø12 mm:n reiät (käytä mahdollista porausmallinetta). Etäisyyden ylimmästä vaarnan reiästä palkin ylälaitaan tulee olla vähintään 50 mm (BT4-90 tai BTN90: vähintään 35 mm).
  • Alumiinista valmistettuihin BTALU-palkkikannattimiin porataan vaarnareiät asennusvaiheessa
  • Vaarnareiät porataan ensin sekundääripalkkiin. Niitä käytetään mallina porattaessa alumiiniin

Kiinnittäminen

q

Sertifiointi

Suoritustasoilmoitus (DoP)

product.doc.history.show

Eurooppalainen tekninen arviointi (ETA)

product.doc.history.show

CAD- ja BIM-kirjasto

3D
3D Simplified

ZIP-paketit

Osta verkossa

Contact

Simpson Strong-Tie Ruotsi

Simpson Strong-Tie / Gbo Fastening Systems AB

Bruksvägen 2
59375 Gunnebo
Ruotsi